Koncerti — 08.05.2023.
Koncert: Mia Elezović i Filip Novosel
Mia Elezović i Filip Novosel održati će koncert 16.6.2023. u 19,30 sati u dvorani Centra za kulturu i obrazovanje Susedgrad. Poslušajmo kako zvuče izvedbe R. Boukasa, P. De Sarasatea, L. van Beethovena i S. Bacha u izvedbi hrvatskih višestruko nagrađivanih glazbenika na klaviru i tamburi! Ulaznice su dostupne od srijede 10.5.2023., cijena ulaznica: 5,00 eura / 37,67 kuna. Radno vrijeme blagajne: ponedjeljak, utorak, četvrtak i petak – od 10,00 do 17,00 sati i srijedu od 14,00 do 20,00 sati, I. kat.
Program:
R. Boukas: Interpido za brač i klavir
F. Novosel: Diptih za brač solo (praizvedba)
L. van Beethoven: Sonata za violinu i klavir u A-duru op.30 br. 1
Allegro
Adagio, molto espressivo
Allegretto con Variazioni
J. S. Bach (obrada Filip Novosel): Suita za violončelo III., BWV 1009
Prelude
Allemande
F. Đurović: Sonata za brač i klavir (praizvedba)
P. de Sarasate (obrada Vice Zirdum): Moscovienne op. 12
Mia Elezović diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Zvjezdane Bašić. Studij glazbe nastavila je 1995. na Visokoj glazbenoj školi [Hochschule für Musik] u Beču u klasi prof. Hansa Petermandla, a kasnije se usavršavala i u klasi prof. Herberta Seidela na Visokoj glazbenoj školi [Musikhochschule] u Frankfurtu. Usporedno s usavršavanjem u inozemstvu, pripremala je i magisterij na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, kojega je iznimno uspješno i apsolvirala. U veljači 2002. diplomirala je klavir i na Visokoj glazbenoj školi u Frankfurtu. 2004. godine japanska ju je Vlada pozvala na desetomjesečni studijski boravak u Kyoto, tijekom kojega se na Muzičkoj akademiji Showa [Showa Academia Musicae] posvetila intenzivnom studiju djela za glasovir suvremenih japanskih skladatelja.
U rujnu 2007. godine Mia Elezović seli u New York, gdje je od Glazbene škole Manhattan [Man-hattan School of Music] dobila punu stipendiju te započela specijalizaciju u programu Contem-porary Performance, utemeljenom na proučavanju i izvođenju djela suvremenih skladatelja. Dvije godine kasnije tu je specijalizaciju uspješno završila još jednim magisterijem. Tijekom tog studijskog boravka u New Yorku nastupala je u Carnegie Hallu i Klavirskom salonu Yamaha, a za pjevačke su ju recitale rado angažirali profesori Mark Oswald, Marianne Barrett i Gait Sirguey.
Mia Elezović je vrlo rano započela svoju međunarodnu koncertantnu aktivnost.
Održala je brojne solističke klavirske recitale, a nastupala je i u mnogim različitim komornim sastavima u Europi, Sjevernoj Americi i Aziji. Kao solistica nastupala je sa Zagrebačkom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom HRT, Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, Hrvatskim komornim orkestrom te Gudačkim orkestrom Gaudeamus. Kazushi Ono, Pavle Dešpalj, Pascal Rophé, Peter Škerjanec i Zlatan Srzić tek su neki od dirigenata s kojima je do danas vrlo uspješno surađivala.
Mia Elezović rado nastupa na mnogim domaćim i inozemnim glazbenim festivalima.
Spomenimo tek neke: Muzički Biennale Zagreb, Hamamatsu Music Academy Festival (Japan), Schleswig-Holstein Musik Festival (Njemačka), International Holland Music Sessions (Nizozemska), International Keyboard Festival (New York, SAD), Las Vegas Music Festival (SAD), Meranofest (Italija), itd.
Nagrade i postignuća:
Prva nagrada na Međunarodnom (hrvatsko-japanskom) pijanističkom natjecanjuu Zagrebu (1991.), Prva nagrada na European Music Competition “Città di Moncalieri” (Italija, 1992.), Treća nagrada na Međunarodnom pijanističkom natjecanju u Rimu (Italija, 1992.), Rektorova nagrada Sveučilišta u Zagrebu za japansku koncertnu turneju (1995.), Finalistica Međunarodnoga pijanističkog natjecanja u Kobeu (Japan, 1996.), Prva nagrada na Tribini mladih glazbenih umjetnika »Darko Lukić« u Zagrebu te posebna nagrada Hrvatskoga društva skladatelja za cijelovečernji koncert s djelima hrvatskih skladatelja (1996.), Polufinalistica Međunarodnoga pijanističkog natjecanja »Seiler« u Kitzingenu (Njemačka, 1999.), Nagrada Zaklade »Da Ponte« (Njemačka, 2001.).
Filip Novosel jedan je od vodećih tamburaša i inovatora na tamburi svoje generacije.
Njegov glazbeni izražaj spoj je hrvatske tradicijske glazbe, jazza, klasične glazbe, s vidljivim utjecajima glazbe drugih naroda južne i istočne Europe. 2011. godine postao je magistar glazbene pedagogije na Muzičkoj Akademiji u Zagrebu.
2013. godine diplomira cum laude na prestižnoj The New School for Jazz and Contemporary Music u New Yorku, čime se upisao u povijest kao prvi diplomirani jazz tamburaš.
Tijekom studija u Zagrebu zajedno s kolegom Petrom Ćulibrkom (klavir) osniva Novosel&Ćulibrk duo te kvartet Corona, prve glazbene skupine ovakvog instrumentarija koje su za svoj glazbeni jezik izabrale jazz. Valja istaknuti da je kvartet snimio CD pod nazivom Live in Slavonski Brod te nastupio na prvom Avantgarde Jazz Festivalu u Rovinju kao predgrupa Georgeu Bensonu.
U to vrijeme Novosel pohađa mnoge jazz seminare no ključan je bio onaj u Bassano del Grappa na kojem Filip osvaja stipendiju i direktan upis na The New School for Jazz and Contemporary Music u New Yorku u konkurenciji od 60 polaznika iz cijele Europe.
Najvitalnija glazbena suradnja je ona sa mladim slovenskim bubnjarom i kompozitorom Žanom Tetičkovičem, s kojim formira kvintet Balchemy.
a valja istaknuti nastupe u SAD-u, Sloveniji i Švicarskoj. Kvintet Balchemy nagrađen je kao pobjednik na natjecanju studenata u istaknutom američkom jazz časopisu Downbeat u kategoriji small jazz combo čime Novosel postaje prvi tamburaš nagrađen od strane ovog uglednog jazz časopisa. Također, Novosel je bio i finalist natjecanja Herb Alpert – young jazz composer award u veljači 2014. u organizaciji ASCAP-a, najvećeg skladateljskog društva u Americi.
Nakon studija Novosel živi na realciji Hrvatska – SAD te nastupa s mnogim glazbenicima, a izdvajaju se Vlatko Stefanovski, Theodosii Spassov, Olli Soikkeli, Kruno Spisic, Ismail Lumanovski te razni ansambli poput TO HRT-a i Hrvatski Tamburaški Orkestar (100 tamburaša) u kojem ima status soliste i skladatelja/aranžera.
Trenutno je najaktivniji kao član dua Hojsak & Novosel (Bow vs Plectrum) kojeg čini zajedno s virtuozom kontrabasa, Tihomirom Hojsakom.
Duo ostvaruje nastupe diljem Europe i svijeta, a nerijetko nastupa i na važnim diplomatskim događajima poput 25. obljetnice diplomatskih odnosa između SAD-a i RH ili predsjedanja RH Vijećem EU. Svoj treći album Perle izdaju u suradnji s Gibonnijem, koji im nakon proteklih 6 nominacija donosi nagradu Porin i to za najbolju instrumentalnu izvedbu za pjesmu Divji cvit u suradnji s Vlatkom Stefanovskim.