Izložbu „Orašar“ naših najmlađih Susedgrađana, polaznika „Likovnog Atelijera“ možete pogledati od 20.12. do 20.1.2022. godine u Centru za kulturu i obrazovanje susedgrad, Argentinska 5, svakim radnim danom od 10 do 18 sati i u našoj online foto galeriji. Marljive kreativne ručice oslikale su orašare koji potječu iz njemačke tradicije, imaju dugu povijest staru nekoliko stotina godina, a služili su za drobljenje oraha i drugih orašastih plodova. Vjerovalo se da orašari donose sreću obiteljima i štite njihov dom. Koristili su se tijekom svečanijih ručkova i večera, i to za desert. Naime, deserti su tada, u 13. stoljeću, obično uključivali grickanje lješnjaka i oraha, a za njihovo razbijanje trebala je naprava baš poput orašara. Kako su se lješnjaci i orasi skupljali tijekom jeseni, tradicionalno su se jeli tijekom zimskih mjeseci, a samim time orašar se počeo povezivati s blagdanima. No prvotni orašari imali su samo uporabnu funkciju i bili su napravljeni od metala. Kasnije su se počeli izrađivati drveni, i to u obliku ptica i drugih životinja, a tek u 17. stoljeću zadobili su oblik vojnika koji danas poznajemo. Balet “Orašar” kojeg je skladao Petar Iljič Čajkovski, popularizirao je figure orašara.
U sklopu tradicionalne suradnje akad. slikara Nedeljka Tinora, 4. srpnja 2022. u 19,00 sati otvorena je u galeriji „Idealni grad“ izložba polaznika Tečaja crtanja i slikanja. Riječ je o suradnji koju Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad organizira s ciljem obogaćivanja društvenog i kulturnog života zajednice, razvoja senzibiliteta za raznovrsne umjetničke izričaje te poticanja kulturno-umjetničkog amaterizma. Izložba ostaje otvorena do 1.8.2022. Galerija je otvorena radnim danom od 10,00 do 18,00 sati. Ulaz je slobodan. Dobro nam došli!
Natječaj je otvoren od 13.6. do 2.9.2022.
U Centru za kulturu i obrazovanje Susedgrad možete pogledati izložbu „Od točke do likovne interpretacije velikih umjetnika“ malih artista iz odgojne skupine“ Krijesnice“ Dječjeg vrtića „Gajnice“ od 3.6. do 26.8.2022. godine svakim radnim danom od 10,00 do 18,00 sati. Izložba obuhvaća dio likovnih radova nastalih tijekom četiri godine zajedničkog druženja, učenja i likovnog stvaralaštva kroz različite likovne tehnike i sredstva. Djeca su se upoznavala sa osnovnim likovnim elementima, likovnim pravcima, poznatim umjetnicima te su se izražavala kroz različite likovne medije, učili i poticali kreativnost kroz likovne projekte. A rezultat svega toga su orginalni i iskreni dječji radovi. Dobro nam došli! Ulaz je slobodan.