Ostalo — 14.11.2024.
ANIMIRANI FILM MALI PRINC
Djeco, Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad vas poziva na senzornu projekciju Mali princ, 22.11.2024. godine u 17.30 sati. U organizaciji Hrvatskog filmskog saveza pod krilaticom Kino dostupno svima senzorne projekcije postaju pristupačnije svojim korisnicima, ali i svoj djeci. Film je sinkroniziran na hrvatski jezik, a ulaz je besplatan! Svoja mjesta možete rezervirati na senzorne@hfs.hr
Dob: 1+
Trajanje filma: 1 sat i 40 minuta
U srcu priče filma Mali princ je Mala Djevojčica, koju njena majka priprema za odrasli svijet u kojem žive. Ovaj će proces prekinuti njen ekscentrični susjed dobrog srca – Avijatičar. Avijatičar svoju novu prijateljicu upoznaje sa svijetom gdje je sve moguće. To je svijet u koji njega davno prije uveo Mali princ. Na tom mjestu počinje čarobno i emotivno putovanje Male Djevojčice u vlastitu maštu i u univerzum Malog princa. Ovdje ona ponovno otkriva svoje djetinjstvo te uči da je najvažnija povezanost s drugima, a ono što je zaista bitno vidi se samo srcem.
Kako bi odgovorile na ove izazove, doc. dr. sc. Eva Brlek, edukacijski rehabilitator i psihoterapeutkinja, te Sandra Malenica, profesorica kroatistike i komparativne književnosti, pokrenule su 2016. godine inovativni projekt Senzorskih projekcija, uz podršku Hrvatskog filmskog saveza. Pod krilaticom “Kino dostupno svima”, senzorne projekcije omogućuju djeci sa senzornim teškoćama iskustvo gledanja filma u kinu, prilagođeno njihovim specifičnim potrebama, mogućnostima i potencijalima.
U okviru senzorskih projekcija, filmovi su prilagođeni – zvuk je stišan na ugodniju razinu, a svjetla u dvorani su blago upaljena, stvarajući opušteniju atmosferu. Osim prilagođenih uvjeta za gledanje i pažljivo odabranog filma, iskustvo senzorne projekcije osmišljeno je kao prilika za druženje djece. Djeci je dopušteno šetati dvoranom i razgovarati, čime se potiče međusobno razumijevanje i tolerancija različitosti. Filmovi su pažljivo odabrani u sadržajnom i audiovizualnom smislu kako bi se osiguralo da nisu senzorno neprihvatljivi, pružajući svakoj djetetu priliku da uživa u sigurnom i prijateljskom okruženju.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, globalno se procjenjuje da između 10% i 15% djece ima neki oblik razvojnih teškoća, a Hrvatska nije iznimka od tog trenda. Iako zakonska regulativa na papiru često zvuči obećavajuće, stvarnost pokazuje da djeci s teškoćama u razvoju često nedostaje prijeko potrebna podrška u svakodnevnom životu.
Senzorne projekcije organizira Hrvatski filmski savez u partnerstvu s Centrom za kulturu i obrazovanje Susedgrad te uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, Hrvatske zajednice tehničke kulture i Grada Zagreba.